Szeretettel köszöntelek!
Régóta készülök egy összefoglaló írást készíteni azokról az alternatív megoldásokról, melyek segítenek Számodra egy megfázás esetén a tüneteket kezelni, és az okokat megszűntetni! Egyre több ember igyekszik antibiotikumok nélkül, tudatosan megoldani ezeket a helyzeteket. Mivel az alternatív megoldásokra is már rengeteg termék van, sokan nehezen igazodnak el a kínálatban!
Felhívom figyelmedet, hogy cikkem nem helyettesíti az orvosi diagnózist, és mindig egyénre szabottan, körültekintően alkalmazandó! Írásomban kitérek a felnőtteknél és gyermekeknél alkalmazható módszerekre, és ellenjavallatokra is! A megemlített termékek tapasztalaton alapuló eredményeket adnak, nem reklámjellegűek!
Különbözőek lehetnek egyénileg, akár más sorrendben is!
Hangsúlyozni szeretném, hogy az, hogy ezek milyen folyamatban alakulnak ki, mindenkinek egyedi hite, élethelyzete, életmódja határozza meg. Hiheted, hogy „valaki megfertőzött” vagy kevésbé öltöztél fel, és átfújt a szél, vagy hideget ittál…. Igazából amikor már ezektől fizikailag szenvedsz, a tüneteket és nyilván az okokat akarod első sorban megszűntetni. Az azonban egyértelműen tény, hogy amikor pizsibuliba kényszerülünk, akkor bizony a saját immunrendszerünk meg van gyengülve, így nem tud ellenállni a különböző környezeti hatásoknak! A fizikai és lelki tényezők egyensúlya is benne van a helyzetben, ebben a cikkben a testi-fizikai részével fogok foglalkozni! Egy biztos, egy időre parkolópályára kerülünk, ne álljunk ellen annak, hogy a pihenésnek van ideje – még ha most ilyen áron is! Ideje magaddal foglalkozni, nem kapkodni, türelmesnek lenni!
Ezek sorrendje és erőssége mindenkinél egyedi lehet!
Lássuk: torokfájás, torokkaparás, orrfolyás, fejfájás, szédülés, fülzúgás, gyengeség,hányinger, láz, torok- és orrválladék, hurutos vagy száraz köhögés, izom- izületi fájdalom, fáradtság, gyengeség, rossz közérzet. Lehet, hogy ebből csak két dolog érint, és lehet hogy váltakozó sorrendben is lehet.
A láz természetes reakciója az immunrendszernek, ezzel védekezik, és égeti el a káros összetevőket belsőleg. Ugyanakkor figyelni kell arra, hogy ez 5 nap után már több figyelmet igényel, főleg azoknál, akik lázgörcsre hajlamosak. Gyerekeknél ösztönözni lehet a több folyadékivást, ha sós dolgokat etetünk! Ilyenkor egy kicsit érdemes felrúgni az étkezési szabályokat a gyermekeknél is.
Gyermekeknél van olyan állapot, amikor 3 napos lázuk van, az elmúlik, és utána kiütésesek lesznek, ez a lefolyás normális. Sok esetben fontos, hogy bizalommal legyünk a gyermekorvos fele, hiszen például ebben az esetben nem kell antibiotikum!
Hasonló még a hányásos-hasmenéses állapot is, ahol a folyadékpótlás a legfontosabb, akár minden házimunkát félre téve kortyonként is adni a gyermeknek, és játékkal lefoglalni! Kérjük ki a gyermekorvos véleményét minden esetben!
Láz- és fájdalomcsillapítás: Belladonna homeopátiás szer már gyermekeknek is (megfelelő kortól), sok folyadék, langyos zuhany, hűtőfürdő – gyógyszertári lázcsillapítók, rosszabb esetben kétféle, 4 óránként váltva. Már a hőemelkedés, és a láz is járhat különböző mellékes fájdalmakkal, mint például erős fejfájás, izomfájdalom, fázás, hidegrázás, ezeket is érdemes csillapítani, de ilyenkor megfigyelhető, hogy a láz csillapodásával ezek a tünetek is megszűnnek! Melegvízbe csak hűtőfürdő esetén javasolt fürdeni! Aranyszabály, hogy a meleget ilyen esetben hűtjük, tehát ha gyulladásban van valami, arra nem öntünk még „tüzet”, hanem hűtjük!
Gége- és hangszálgyulladás: TILOS a meleg, forró étel, ital! TILOS a melegfürdő mellkason felül!
Homeovox homeopátis tabletta, méz, negró, mentholos rágó, és csendterápia! Ne erőltesd a beszédet, mert többet ártasz vele!
Bizonyos esetekben inhaláló port ír fel az orvos, mert:
Ez utóbbiból sajnos létrejöhet egy száraz köhögés, már akár beszéd vagy evés közben is! Napközben és lefekvéskor is jelentkezhet!
Fontos: ilyenkor télen vegyük le éjszakára a fűtést kisebbre, inkább takarózzunk be, öltözzünk fel! Ha jön a köhögési roham, nyissunk ablakot, és próbáljunk meg nyugodtan lélegezni. Ha abba marad a köhögés, ilyenkor az enyhén mentholos dolgok segítenek. Kortyolj lassan! folyadékot!
Párologtass a radiátoron vizet, vagy sima vízbe márts bele nagy törölközőt, és terítsd ki ott, ahol alszol. A száraz levegő irritálja a hörgőket, így fontos a nedvesítés, a nagyobb páratartalom!
Erős nátha orr- és arcüregben, fülön
Inhalálás. A kamilla szárít, így sima vizzel, vagy enyhén sós vizzel szoktam javasolni! Felforralunk egy lábas vizet, magunk elé tesszük, letakarjuk a fejünket egy törölközővel! Épp hogy csak a fedőt elhúzzuk, és csukott szemmel, nyugodtan lélegzünk, néha elfordítjuk a fejünket, hogy a fülünket is érje a meleg! Óvatosan, nem a leforrázása a cél az arcunknak, mert akkor ráég a nyálkahártyán lévő gennyes nyálka. Tehát csak óvatosan, utána érdemes már lepihenni, és izzadni egy jót!
Sokan használnak különböző lámpákat, mert jól esik a meleg, itt is a mértékletességet érdemes szem előtt tartani!
De rakhatsz a radiátorra kistörölközőt felmelegíteni, és teheted azt a fülre, arcüregre. Vannak már melegítő zselék is, akár sapka formájában gyermekeknek!
Orrcseppet csak természetes alapút, hogy ne tegye tönkre az orrnyálkahártyát, érdemes többször kimosni az orrot is napközben! Mivel én nem használok orrcseppet, így igyekszem melegen tartani az eldugult részt vagy masszírozni! Igen-igen, papírzsebkendőt teszek az egyik orrlyukba, ami nem engedi a hűvösebb levegőt beáramlani, és rövid időn belül kidugul az orrom, hogy ki tudom fújni.
Az orr és hörgők tisztulásánál van egy folyamat, amikor a felszakadó és kiürülő váladék először zöld lehet, aztán sárga, végül kitisztul átlátszóvá!
Vegyél egy kis krémet a kezedre, és végezz arcmasszázst óvatosan körkörösen az arcodon, az orrod mellett, a homlokodon! Ezt nagyon óvatosan gyermekeknél is meg lehet tenni!
Köhögés: Nagyon fontos! Ebben az állapotban NE fogyasszunk tejet! Viszont ha szükséges antibiotikum, sokan a probiotikum helyett 1-2 dl natúr kefírt vagy joghurtot esznek a gyomor- és bélflóra megvédésére! Ezt nyugodtan javaslom, ettől nem fog romlani a köhögés állapota!
Nyákoldók (csak este 5-ig bevehető), amik segítenek felszakítani a letapadt váladékot:
Inhalálás, lándzsás utifűszirup, pemetefű cukorka, negró, méz, Torokfertőtlenítő tabletta, sós vizes gargariziálás, melegtea, sós ételek, sós ropi, pemetefű cukorka, méz,negró, 1 tojássárgáját 1 evőkanál cukorral habosra kikeverni és lassan lenyelni… . (itt a cukros dolgokat ellenzőknek pár napra érdemes feladni az elveket).
Érdemes mentholos krémet kenni a mellkasra, hátra, ez nagyban megkönnyíti a légzést, és segít felköhögni a lerakódott válladékot!
Őseink hagyományos gyógyítása, hogy a mellkast bekenjük sertészsírral, letakarjuk egy száraz törölközővel, és úgy alszunk éjszaka!
Éjszakával kapcsolatosan, mindig érdemes éjszakára főzni és az ágy mellé tenni egy teát, illetve vizet, hogy éjszaka is tudjunk inni, ha felébredünk!
Itt is érvényes, hogy ne fürödj túl meleg vízben, inkább zuhanyozz!
Nagyon fontos, hogy azoknál a gyerekeknél és felnőtteknél, akik menthol vagy kámforérzékenyek, allergiások vagy krupposak, asztmásak, nem minden módszer alkalmazható!
Ami még fontos, hogy ne akard egyszerre, hogy felköhögd a válladékot és hogy azzal együtt csillapítsd a köhögésed, ez üti egymást! Ha felköhögöd, ne nyeld vissza, köpd ki egy zsepibe, amit összegyűjtesz és nylon zacskóba, és naponta kukázd!
Herpeszed is van? Sok féle krém van rá, én a mézet és a kókuszzsírt ajánlom! De csak arra a területre, ahol kijött!
Általánosan: Citrom, méz (ezeket ne forró teába tedd, mert árt és hatástalan). Fokhagyma, gyömbér, könnyed étkezés, sok folyadék, C-vitamin, D-vitamin, Magnézium, Calcium pezsgőtabletta, gyógynövényteák /borsmenta, kakukkfű, hársfa/! Amit én maximum használok még, mert úgy gondolom, hogy gyerekkoromban is hatásos volt számomra: Mecsek köhögés elleni tea – mely van külön felnőtteknek és gyerekeknek (nekem ez éjszaka is jól esett, tudtam tőle aludni), Minimális gyógyszertári készítmények szükség esetén: Fluimucil (nyákfolyósító, nem bántja a gyomrot), Algopyrin (csak szükséges mértékben). (Estére köhögéscsillapítónak a Libexin és Coderit tabletta vált be gyerekkoromban, ha elkerülhetetlen a szedése, még ma is kapható.)
Miért fontos a könnyed étkezés? Mert ha nehéz ételekkel terheljük ilyenkor a szervezetet, akkor arra kell a testnek figyelnie, azzal dolgozik, az pedig nem előnyös!
Levegőzés: egyéni, hiszen lehetsz pár nap fekvésben, akkor a szellőztetés fontos, de ha tudsz, és az időjárás engedi, akkor mindennap menj ki egy kicsit a levegőre. Gyermekeknél is fontos, hogy sétáljunk, vagy a lakásban felöltözve, nyitott ablak mellett legyünk velük.
Többször moss fogat a betegség alatt, és mosd ki az orrodat is, ez utóbbit kend be kókuszzsírral, ha kiszárad.
NE takaríts, ne moss fel, és ne párologtass diffúzorokban olyan anyagokkal, melyek tovább irritálják a köhögésedet, náthádat, szemedet! Használj semleges fertőtlenítőnek citrom vagy narancsolajat! Főleg gyermekeknél kell figyelni erős köhögésnél, hogy semmilyen illatanyag ne irritálja őket!!!!!!!!
Érdemes gyakran szellőztetni!
Pihenés: Nappal igyekezzünk a hétköznapi dolgokkal kevésbé foglalkozni, nézzünk vidám filmeket, hogy hangulatunkat, rezgésünket kicsit feljebb hozzuk! Kézimunkázzunk, beszélgessünk, olvassunk, aludjunk! Ha nem tudsz éjszaka aludni, engedd meg magadnak, hogy napközben aludj! Fontos, hogy adj időt a testednek regenerálódni! Felnőtteknek javaslom, hogy ha fürdenek este, mert állapotuk engedi, akkor tegyenek a vízbe pár csepp Kneipp Deep Relaxation fürdőolajat (DM-ben lehet kapni), segít nyugalomba kerülni!
Mozgás:
Amennyiben állapod engedi, mozogj otthon is, a nyirokkeringést segíted vele, hogy könnyebben eltávolítsa a felhalmozódott méreganyagokat a szervezetedből! Igen, ebbe még az is beletartozik, hogy ha ágyban fekszel, fáradt vagy, hogy végzel egy-két gyakorlatot! Ha többet tudsz, az csak előnyödre válik!
Ha legalább egy hétig nem mész ki a házból, utána fontos, hogy figyelj az öltözködésedre, és a fokozatos visszaszokásra, fizikai terhelésre!
Ha vége ennek az állapotnak, akkor mosd ki az ágyneműt, törölközőket, pizsamát, cseréld le a fogkefét!
Természetesen azt szoktam javasolni, ha vannak már konkrét bevállt módszereid, tapasztalataid, és a nagy vitamin- és teakínálatból már Neked valami bevált, akkor használd azt, a lényeg, hogy maradékmentesen és mielőbb egészségesre forduljon vissza az állapotod!
Masszázs:
Mindig egyéni elbírálást igényel, kérdezz bizalommal, hiszen vannak olyan masszázsfogások, amik akupresszúrás mivoltuknál fogva segítenek a váladékok kiürülésében, a nyirokrendszer mozgatásában!
/Lázas és legyengült állapotban alapvetően tilos!/