SZEMJÓGA GYAKORLAT A MINDENNAPOKBAN
Nem szükséges ahhoz statisztikai adat, hogy tudjuk, mai világunkban egyre több időt töltünk számítógép, mobil telefon és televízió képernyő előtt! Van aki akár napi 15 órát is eltölt akár munkahelyén vagy közösségi oldalakon, online marketinggel vagy egyáltalán böngészéssel, információ szerzéssel!
Ezért is készítettem a cikkem végén megtalálható videót a Szemjógáról!
Mi a különbség a szemtorna,szemmasszázs és a szemjóga között?
A szemtorna, szemmasszázs gyakorlataihoz használjuk a kezünket legtöbbször, illetve akupresszúrás pontok érintésével végezzük, míg a szemjógánál csak a szemmel végzünk gyakorlatokat!
Elfárad, ég a szemed, összefutnak a betűk egy könyv, vagy bármi más olvasáskor, vagy messzire már nem látod a táblákat? E mellett az is szerepet játszik, hogy ezt az időt eltöltve szemünk egyetlen, általában kicsi területre fókuszál, megfeszülnek a szemizmaink!
Úgy gondoltam, hogy érdemes erről szólni, és nem csak szemünk látása érdekében, hanem bizony megelőzés szempontjából is azoknál, akiknek nincs problémájuk most ezzel, mert hiszek a szervezet öngyógyító erejében!
A szem tartós fáradtsága, majd romlása további problémákat idézhet elő, ezekből példaként a gyakori fejfájást had említsem meg, de romlással eljuthatunk szemüveg, kontaktlencse használatához!
A vélemények megoszlanak arról, hogy ezek viselése elkényelmesíti-e a szemet!
Hol juthat időd egy kis szemtornára?
Elsősorban egy nyugodt tíz percben ellazulással otthon, de ha nincs épp időd, akkor:
Reggel ébredezéskor
Buszon, villamoson, repülőn utazás közben
Munkahelyen szünetekben, vagy pár percben bármikor
Fürdés közben
Utazás alatt egy-egy autós pihenőben
Lustáknak legalább a wc-n 🙂
Tudatosan megszakítva minden munkát, azonnal és ott, ahol éppen vagy, de minden nap
A szemjógát végezve a szemizom rugalmasabbá válik, tartós és következetes használatával megelőzhető a szemüveg használata, vagy már meglévőnél csökken a dioptria, élesedik a látás! A jóga eredményessége, mint minden más természetes gyógymódnál, a rendszeres és kitartó gyakorláson múlik, ami lehet napi szintű, de naponta többször is!
Sokan esnek abba a hibába, hogy ha már egy kicsi javulást tapasztaltak, abbahagyják a szemjógát! Mindenképpen következetesen kell alkalmazni, ha tartós eredményt akarunk elérni!
A kontaktlencsét ki kell venni, szemüveget is! Száraz szemmel, száraz kötőhártyával a gyakorlatok nem végezhetőek! Ellenjavallat a gyakorlatok végzésénél a zöld hályog, a retinaleválás, és további komoly szemproblémák esetén kezelőorvos véleménye kötelező, hiszen a gyakorlatok végzése saját felelősségre történik!
A gyakorlatok kivitelezésére érdemes tényleg 10 perc nyugalmat szánni!
Amikor a szemjóga gyakorlatokat tanuljuk, akkor először meg kell ismernünk a gyakorlatokat, utána kapcsolódhat hozzá tudatosan légzéstechnika! ! A mozdulatokat – a pislogást kivéve – én lassan végzem, és így is tanítom! A hirtelen végzett, gyors szemmozdulatok szédüléshez vezethetnek!
Ebben a videóban szeretném Neked bemutatni a gyakorlatokat, tarts velem, tapasztald meg, Rád milyen hatással van!
Ha úgy érzed, hogy tanácsra, útmutatásra van szükséged!
Lelki problémák coachingjáról ezen a linken olvashatsz!
JAKAB TÜNDI
Jógapszichoterápia és életmód tanácsadó konzulens
/Yogapsychoterapy and lifecoach consultant/
E-mail címem: shiamand@gmail.com
Telefon: +36209793670
Közösségi oldal: Tudatos élet a gyakorlatban