Akár már a gyermekkor rossz tartáshibájából származhatnak gerinc- illetve nyakcsigolya problémák, és főleg, ha az idők során senki nem veszi észre, akkor később a megszokássá vált pózok,testtartások berögzülhetnek!
Nőket gyakrabban, de férfiakat érint a domborulat a nyakcsigolyánál idővel! Mivel a testet összefüggéseiben vizsgáljuk, nem csak a rossz fejtartás, hanem az egész gerincnek a rossz tartása hozzájárulhat a nyakcsigolya körüli szövetek elváltozásaihoz, megvastagodásához!
A gerinc rossz tartásának számos oka lehet, mint például a napi tartáshibákból eredően, de az összefüggések miatt akár egy rosszul megválasztott cipő és a talp deformitása megváltoztatja a gerinc egyenes tartását, egy oldali billenést okoz hosszú távon, ami a tartó izmokra is teljes mértékben kihatással van!
Ilyenek például a folyamatos számítógépezés, egész napos vezetés, a mobil telefon helytelen tartásából eredő állandó lefele nézés, álló munkánál a görbe tartás, de akár házimunkánál a monotonitás, de a kismamáknál a rossz súlyeloszlás, vagy kisgyermekek cipelése is okozhat fájdalmakat a gerinc melletti izmoknál!
Nyilván, ha egy rossz testtartáson nem változtatnunk, a szervezetünk intelligens mivoltából fakadóan egyfajta védekezésként kötőszövetet halmoz a csigolya köré! Minden problémánál az egész testre kiható fizikai szinten állapotfelmérést érdemes végezni, nem csak kifejezetten a nyaki gerinc szakaszra nézve! Kezdeti fázisban helyre lehet állítani az egészséges egyensúlyt, a későbbiekben már csak tünetmentesíteni lehet!
Mentális szinten a stressz, a szorongás, a félelmek miatti befeszülés terheli a gerinc melletti izmokat, személyiség szinten sokszor megfigyelhető az az összefüggés, hogy egy adott életterületünkön nyakasak vagyunk, nem engedünk a saját igazságunkból, ragaszkodunk a nézőpontunkhoz! Hozzájárulhat ehhez a gerinc összességét tekintve, hogy sok megoldásra váró problémát hordunk magunkon, akár olyanokat is, ami más emberek problémája, és nem nekünk kellene vele foglalkozni! A nyakunk rugalmas, forogni tud több irányba, ahogyan látjuk a dolgokat! Ha bemerevedik, rákérdezhetünk őszintén önmagunktól, miért merevítjük le magunkat, milyen irányba nem akarunk fordulni, látni, változtatni, mert bizony a lelki dolgok fájdalom formájában mutatkoznak meg a testben idővel!
Idetartozhat még az is, mikor összezárunk, egy konfliktustól, traumától, élethelyzettől “bezárjuk” a tüdőt és a szívet a görnyedtségbe, és sokan nem is gondolják, hogy ez hosszú távon akár légzési problémákhoz is vezethet!
Mik lehetnek a tünetek?
– nehéz, fáradt érzés a nyak, a váll, a csuklyás izom területén
– kézzsibbadás
– a nyak mozgása kötötté válik bizonyos irányban, irányokban
– villámérzés bizonyos mozdulatoknál
– az izmok merevvé válnak
– változik az agy és a test vérellátása
– fülzúgás, fülcsengés
– fejfájás, szédülés, végtagok fájdalma, zsibbadása (a porckorongra már nagyobb nyomás hat)
– lapocka melletti fájdalom, szúrás
– feszült tarkó
Megelőzés és a helyes egyensúlyt visszaállítása
- már MOST is húzd ki magad, váljon szokássá, ha kell, emlékeztesd magad cetlikkel
- tudatos figyelés a helyes testtartásra, életmódváltás
- új szokásrendszer kialakítása
- rendszeres és speciális torna, mozgás, nyújtógyakorlatok, jóga, sport,
- az otthoni és munkahelyi környezet megfelelő kialakítása (monitor és székmagasság például)
- megfelelő pihenő idő bevezetése, testtartás váltása
- cipekedésnél a súly eloszlása, hátizsák használata
- kismamáknak megfelelő hordozó vagy jól beállított babakocsi
- rendszeres masszázs, blokkoldás, hatóanyag bevitel (ellenjavallatok előzetes kizárásával)
- rászoktatni magunkat az egyenes gerinc és az egész test tartására
- a fejünket is meg kell tanulnunk jó síkban tartani, és nem előre helyezve, vagy buktatva
- jól kialakított fekvőhely, nyak alátámasztása megfelelő párnával, puha pléddel, vagy ezek nélkül
- étkezésünkre figyelni, túlsúlyt elkerülni
- a csontritkulást megelőzni
- engedjük meg magunkat, hogy lefekszünk a földre, ellazulva, kényelmesen, vagy oldalt, de akkor kitámasztva a nyakat és a térdeink közötti területet
- lelki-mentális síkon is meg kell néznünk az okokat
Várom hívásod, foglalj időpontot!
JAKAB TÜNDI
E-mail címem: shiamand@gmail.com
Eger, Maklári út 129. Egészség Stúdió
Telefon: +3620 979 3670
fotók: internet